We are mainly catering to South Indian Region Inquiries only.
₹ 82 / Kg Get Latest Price
| Scaffolding Type | Cuplock |
| Maximum Height | 3 m |
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
| Usage Application | Bridge Work, Industrial, Rental Use, Formwork Support, Construction, Tank Work |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Length | 450mm |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Color | Blue |
| Jack Shape | U Shape |
| Dimension | 100 (L) x 100 (B) x 6 (H) mm |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Diameter | 32 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| I Deal In | New Only |
| Usage/Application | For Building Construction |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 2 / Day Get Latest Price
| LOCATION | KARNATAKA |
| SERVICE MODE | CONSTRUCTION |
| COLOR | BLUE WITH ORANGE |
| SIZE | 3MTR, 2MTR, 1.5 MTR,1 MTR |
| WEIGHT | 13.5 |
Minimum order quantity: 500 Day
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Silver |
| Dimension | yes |
| Brand | yes |
| Technique | yes |
| Pipe Thickness | yes |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Plate Thickness | 2 mm |
| Weight | 15 Kg |
| Plate Size | 900x600 mm |
| Material | Mild Steel |
| Sheet Grade | Structural |
| Color | Blue |
| Thickness | 2 mm |
| Usage | Slab |
| Service Mode | yes |
| Shape | yes |
| Tensile Strength | yes |
| Usage/Application | yes |
| Size/Dimension | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 275 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Color | Blue |
| Jack Shape | U TYPE |
| Dimension | 450MM LENGHT |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Size | 90mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | construction |
| Diameter | 90mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Jack Shape | ROUND |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Pipe Outer Diameter | 48.3 mm |
| Wall Thickness | 2.9 mm |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Brand | Tata |
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
| Usage | Cuplock System, Formwork |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Dimension | yes |
| Usage/Application | yes |
| Weight | yes |
| Color | yes |
| Location | yes |
| Standard | yes |
₹ 3050 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Building Construction |
| Color | Blue |
| Weight | 41 |
| Dimension | 2.35X2.35 MTR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 21 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Use To Support A Slab, Work Crew And Materials To Aid In The Construction, Maintenance |
| Surface | Galvanized |
| Size | 4x30 mm (LxW) |
| Weight | 210 g |
| Diameter | 4 inch |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| Size | 4.5 inch (Length) |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finishing | Polished |
| Weight | 25 g |
| Diameter | 48.3 mm |
| Color | Grey |
| Usage/Application | For Build Heavy Duty Skeletal Structures During The Construction Of Buildings |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch (Diameter) |
| Base Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Use To Support A Slab, Work Crew And Materials To Aid In The Construction, Maintenance |
| Surface | Galvanized |
| Weight | 435 kg |
Minimum order quantity: 50 Piece
| Corrosion Resistant |
| Superior Finish |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | For Construction Buildings |
| Size | 40(L) x 40(B) mm |
| Weight | 600 gm |
| Shape | Oval |
| Base Material | Mild Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Type | Zinc Plating |
| Colour | Golden |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 20 mm |
| Type | Scaffolding |
| Size | 3 inch (Length) |
| Material | Mild Steel |
| Finishing | Galvanized |
| Color | Grey |
| Weight | 220 g |
| Thread Size | 16 mm |
| Usages | Used For Construction Work Usually With Wing Nut, Anchor Nut And Waller Plate. |
| Set Contain | 2 Piece |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 3050 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| CLOUR | BLUE |
| WEIGHT | 41 |
| SIZE | 2.35 MTR X 2.35 MTR |
| OUTER SPECIFICATION | 65mm x 65mm x 6mm thick flat |
| INNER SPECIFICATION | 40mm x 40mm x 5mm thick T Angle |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 68 / Kg Get Latest Price
| Shape | Pipe |
| Material | Mild Steel |
| Prop Size | 2x2 mtr |
| Diameter | 32 dia |
| Total Height | 12 ft and 18 ft |
| Brand | APPOLLO |
| Thickness | 3.2 mm |
| Weight | 18 & 21 kg |
| Color | OXFORD BLUE |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Length | 6 Meter |
| Channel Size | 100×50 mm |
| Material Grade | NO |
| Shape | C Channel |
| Usage/Application | Construction |
| Usage | Structural |
| Surface Treatment | NO |
| Technique | NO |
| Color | blue |
Manishkumar Parmar (CEO)
J.K.Enterprises
No.6, Manjunatha Industrial Estate, Herohalli Vishwaneedam Post Magadi Main Road
Bengaluru - 560091, Karnataka, India