We are a leading Manufacturer of adjustable telescopic props, adjustable prop and mild steel adjustable prop from Bengaluru, India.
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Plate Size | 150x150 |
| Prop Size | 2MX2M |
| Total Height | 4MTR |
| Thickness | 3.2MM |
| Weight | 18KG |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Blue |
| Brand | JK |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 68 / Kg Get Latest Price
| Closed height | 2 m |
| Material | Mild Steel |
| Open height | 4 m |
| Outer tube dia | 60 mm |
| Prop Size | 2x2 mtr |
| Total Height | 4mtr |
| Thickness | outer 3.2mm, inner 2.90mm |
| Plate Size | 150x150x6mm |
| Weight | 18kg |
| Color | blue |
| Brand | apollo |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 78 / Kg Get Latest Price
| Plate Size | 150 (L) x 150 (B) x 6 (W) mm |
| Shape | Pipe |
| Prop Size | 10 ft (Height) |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Building Construction |
| Material | Mild Steel |
| Weight | 18 kg |
| Surface Type | Deep Painted |
Minimum order quantity: 50 Kg
| Size | Minimum height | Maximum height | Weight (approx) |
|---|---|---|---|
| 1 | 1.5 m | 2.75 m | 15.50 kg |
| 2 | 2.00 m | 3.25 m | 16.50 kg |
| 3 | 2.00 m | 3.75 m | 17.50 kg |
| 4 | 3.00 m | 4.80 m | 21.50 kg |
Manishkumar Parmar (CEO)
J.K.Enterprises
No.6, Manjunatha Industrial Estate, Herohalli Vishwaneedam Post Magadi Main Road
Bengaluru - 560091, Karnataka, India