We are mainly catering to South Indian Region Inquiries only.
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Sheet Thickness | 2 mm |
| Sheet Size | 900x600 mm |
| Material | Mild Steel |
| Sheet Material | HR Sheet |
| Color | Blue |
| Dimension | 3 feet x 2 feet |
| Thickness | 25x4mm |
| Surface Type | Painted |
| Usage | Slab |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Construction |
| Weight | 15.5 kg |
Minimum order quantity: 100 Piece
Description:-
Centering Steel Plates Is Made Out of Different Material and Sizes of Quality Sheet Metal and Angels. It Is Main Supporting Item for Building Construction Slab, Beam, Etc. Centering Plates Are Bulk Manufacturing Product in Our Work Shop and We Have Excellent Technique for Manufacturing Centering Sheets by Leveling Corner with the Help of Die Which Makes Our Centering Sheet Best in Quality.
Technical Details
Angled Welded Sheets 14 Gauge with Angle 25x25x5 mm Plug Welded.
Perfect Corner Rigidity
Easy Handling
It Comes With 3x2 Feet of Size
Features
High Durability
Competitive Prices
Superlative Performance
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Plate Thickness | 2 mm |
| Weight | 15 Kg |
| Plate Size | 900x600 mm |
| Material | Mild Steel |
| Sheet Grade | HR Sheet |
| Color | Blue |
| Dimension | 3X2 FT |
| Usage | Slab |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2 / Day Get Latest Price
Manishkumar Parmar (CEO)
J.K.Enterprises
No.6, Manjunatha Industrial Estate, Herohalli Vishwaneedam Post Magadi Main Road
Bengaluru - 560091, Karnataka, India